VORES ANSVAR
Velkommen til ELEVEN Australia. Vi er et hår- og kropsplejebrand, der bruger effektive ingredienser inspireret af både videnskab og natur til at skabe enkle produkter, der er nemme at bruge. Samtidig arbejder vi målrettet – både internt og sammen med vores leverandører – på hele tiden at reducere vores miljømæssige aftryk.
Vi er dedikerede til at gøre vores bedste for at mindske vores påvirkning af miljøet. Vi er ikke helt i mål endnu, men vi arbejder løbende på at forbedre vores processer og tage skridt mod at blive mere miljøansvarlige.
Det er vigtigt for os, at alle vores produkter lever op til internationale krav og standarder. Vores produkter udvikles efter høje standarder i samarbejde med vores kemikere og regulatoriske eksperter for at sikre, at de er sikre, effektive og i overensstemmelse med lovgivning og regler i de enkelte lande.
VORES INDSATS INDTIL NU
BÆREDYGTIGHED OG VORES CO₂-AFTRYK
VORES EMBALLAGE
Hos ELEVEN Australia har vi stort fokus på løbende at finde nye måder at reducere vores CO₂-aftryk på. Vores flasker, bøtter og dåser kan genanvendes 100 %. Da reglerne for sortering og genanvendelse varierer fra område til område, anbefaler vi altid, at du tjekker de lokale retningslinjer.
VI VÆLGER VORES LEVERANDØRER MED OMHU
VORES LEVERANDØRER
Vi gør også vores bedste for at samarbejde med leverandører, der er engagerede i at reducere deres miljøpåvirkning. Hvor det er muligt, arbejder vores leverandører bevidst på at:
Her er nogle andre stærke bæredygtighedsinitiativer fra vores partnere og leverandører:
NATURLIGT KØLESYSTEM
ELEVEN Australias leverandører deler løbende nye måder, hvorpå de også hjælper med at reducere deres miljøpåvirkning. En af vores børsteleverandører har for eksempel plantet græs på taget af deres fabriksbygning. Græsset kræver mindre vanding og hjælper samtidig med at beskytte fabrikken mod varme. Det betyder, at der er mindre behov for køleanlæg og elektricitet, fordi græsset naturligt hjælper med at sænke temperaturen indendørs.
CRADLE TO CRADLE-CERTIFICERET
Vi er glade for at kunne fortælle, at vores europæiske trykleverandør er en af kun tre Cradle to Cradle-certificerede trykkerivirksomheder i verden. Cradle to Cradle er en miljøcertificering, der sikrer, at et produkt ikke forurener eller opbruger Jordens ressourcer, men i stedet bliver en del af det naturlige kredsløb efter brug.
Idéen er at udvikle og producere produkter, der kan bruges igen og igen – og dermed skabe produkter, der ikke genererer affald og ikke er skadelige for mennesker eller miljøet.
CRUELTY FREE
Vi er stolte af at kunne bekræfte, at alle vores produkter er cruelty-free og officielt godkendt af PETA (People for the Ethical Treatment of Animals). Vi støtter også stolt Beauty Without Bunnies.
Det betyder, at hverken vores produkter eller de ingredienser, vi bruger, er testet på dyr. Vi sikrer desuden, at alle vores leverandører og producenter leverer aktuel og korrekt dokumentation, så hver enkelt ingrediens i vores sortiment er etisk fremskaffet og ikke skader dyr i processen.
Du har måske bemærket, at vi for nylig har fjernet de officielle kanin- og cruelty-free-logoer fra vores emballage. Det skyldes EU-lovgivning, som betyder, at virksomheder ikke længere må bruge disse logoer på emballagen. I Europa er dyreforsøg nemlig forbudt – og det er en god ting. Da vores produkter sælges globalt, har vi valgt at fjerne symbolerne for at sikre en ensartet emballage på tværs af markeder. Du kan dog stadig handle trygt og med god samvittighed.
VEGANSKE MUSTHAVE-PRODUKTER
VEGANSKE PRODUKTER
Vi bestræber os på at tilbyde så mange veganske produkter som muligt.
Hos ELEVEN Australia er det vigtigt for os at reducere vores miljømæssige aftryk, hvor det er muligt. Undersøgelser har vist, at animalsk produktion kan bidrage til op til 60 % mere udledning af drivhusgasser. Derfor hjælper vores brede udvalg af veganske produkter med at mindske denne påvirkning.
PALMEOLIE
Som brand er vi meget bevidste om de miljømæssige, økonomiske og sociale konsekvenser ved brugen af palmeolie fra Asien, Afrika og Latinamerika. Vi vælger ikke at bruge palmeolie som en selvstændig ingrediens i vores produkter. Dog indeholder enkelte af de øvrige ingredienser, vi anvender, palmeolie, som er udvundet fra bæredygtige palmefarme.
For disse få ingredienser indhenter vi et RSPO-certifikat (Roundtable on Sustainable Palm Oil) fra leverandøren for at sikre, at palmeolien er produceret uden at skade miljøet. Organisationen certificerer, at den anvendte palmeolie altid stammer fra bæredygtige palmefarme.
VI SAMARBEJDER MED PRODUCENTER OVER HELE VERDEN
PRODUKTION AF VORES PRODUKTER
En af vores kerneværdier hos ELEVEN Australia er, at vi altid skaber effektive produkter. For hvis et produkt ikke virker, som det skal, er det jo ikke godt for nogen.
Transport er også en vigtig faktor, når vi vælger, hvor bestemte produkter skal produceres. Vi ønsker, at vores produkter altid er tilgængelige, når du har brug for dem. Ved at reducere transporttiden kan vi samtidig mindske vores CO₂-aftryk. På den måde kan vi levere effektive produkter hurtigere – og med mindst mulig miljøpåvirkning. Det er en win-win.
VIDSTE DU DET?
Fragt fra Australien til EU kan tage op til 2½ måned eller længere. Vi har erfaret, at vi kan reducere denne tid markant ved at samarbejde med vores betroede producenter rundt omkring i verden. Samtidig hjælper det os med at mindske vores CO₂-aftryk.
Du tænker måske: Hvorfor har vi så ikke bare mere på lager? Men hvis vi opbevarer større mængder produkter i længere tid, risikerer vi, at produkterne udløber hurtigere – og det er et klart nej for os. Vi ønsker at sikre, at vores produkter altid er så friske som muligt, når de når frem til dig.
Produktion er en kompleks proces, og i en verden i konstant forandring vil vi fortsætte med at arbejde for at give dig de mest effektive produkter på kortest mulig tid – og med mindst mulig miljøpåvirkning.
GOD PRODUKTIONSPRAKSIS
Vi sikrer, at alle vores producenter har en Good Manufacturing Practice-certificering (GMP) for at garantere kvaliteten og den etiske produktion af alle vores produkter.
Good Manufacturing Practice (GMP) er et internationalt system, der sikrer, at kosmetik produceres og kontrolleres ensartet i henhold til høje kvalitetsstandarder. GMP-reglerne kræver en kvalitetsorienteret tilgang til produktion, som hjælper virksomheder med at minimere eller helt undgå kontaminering, forvekslinger og fejl. Det beskytter forbrugeren mod at købe et produkt, der ikke virker efter hensigten – eller som i værste fald kan være skadeligt.
Disse retningslinjer sikrer kvalitet og ensartede processer i produktion, kontrol, opbevaring og transport af vores produkter. Alle dele af produktionsprocessen gennemgås nøje – herunder medarbejdere, lokaler, processer, produkter og procedurer.
VELGØRENHED
STYLE FOR LIFE
Gør en forskel, der rækker længere end en frisure, med ELEVEN Australia x Style for Life!
Gør en forskel, der rækker længere end en frisure, med ELEVEN Australia x Style for Life!
ELEVEN Australia er stolte af at støtte Hagar, en international organisation, der arbejder for at beskytte, genopbygge og reintegrere kvinder og børn, som har været udsat for alvorlige menneskerettighedskrænkelser. Gennem beskyttelse, personlig udvikling, integration i lokalsamfundet og økonomisk empowerment støtter Hagar dem gennem hele vejen mod et nyt liv.
Hvert år i marts, i forbindelse med Kvindernes Internationale Kampdag, afholder vi vores Style for Life-måned. Her donerer vi 1 USD for hver flaske ELEVEN Australia Miracle Hair Treatment, der sælges på verdensplan hos deltagende ELEVEN Australia-saloner, til Hagar Australia.
Siden initiativet begyndte i Australien i 2013, har vi indsamlet over 300.000 AUD til Hagar gennem Style for Life. Midlerne har blandt andet støttet utallige kvinder gennem deres Economic Empowerment Program, hvor de kan lære en færdighed som for eksempel frisørfaget. Vi er stolte af at støtte dette globale initiativ og hjælpe med at indsamle vigtige midler til kvinder og børn.
VELGØRENHED
ELEVEN AUSTRALIA x HAPPY BOXES PROJECT
Vi er glade for at være partner med Happy Boxes Project – en organisation, der hjælper med at styrke kvinder ved at donere Happy Boxes fyldt med selvplejeprodukter som shampoo, balsam, deodorant og sæbe til kvinder og børn i fjerntliggende områder af Australien, hvor de ikke har adgang til selv de mest basale fornødenheder.
Kvinder i vores eget nærområde mangler basale toiletartikler, og vi er enige med Happy Boxes Project i, at det er uacceptabelt. Klik her for at se det fantastiske arbejde, de udfører, og vær med til at sprede lidt glæde.
ANERKENDELSE AF LANDETS OPRINDELIGE FOLK
ELEVEN Australia anerkender og viser respekt for dette lands traditionelle vogtere og ældste – både fortidige, nuværende og fremtidige – samt for videreførelsen af de kulturelle, spirituelle og uddannelsesmæssige traditioner hos Aboriginal- og Torres Strait Islander-folkene.